Meno Dominik Jakub je v Kežmarku i v okolí známy pojem. Domácim údajne nedá spávať, je neustále na kolesách a srší inovatívnymi nápadmi. Do Popradu zavíta v polovici septembra už tradične na svojom vymakanom bicykli a s magickým úsmevom. Ak náhodou netušíte čomu všetkému sa tento sympatický mladík venuje, čekujte nasledovné riadky. Vlk ktorý nikdy nespí si totiž razí cestu na festival Be Active 2015.

bajky2Kto si a čomu sa venuješ?
Ako občiansky aktivista sa venujem zdokonaleniu verejného priestoru konkrétne cez rozvoj cyklodopravy. Je dôležité, aby mesto patrilo ľuďom a nie autám.

Čo znamená žltý bicykel?
Vyvíjame komunitný systém zdieľaných bicyklov YellowBikes, po slovensky žlté bicykle. Vďaka zbierke „Druhá šanca starých bicyklov“ sme od ľudí dostali staré, nepoužívané bicykle a tie sme prefarbili na žlto, opravili a .. po otestovaní pokazili. Darmo, diely boli staré a každý mal nejakú vadu. Teraz potrebujeme kúpiť nové dôležité komponenty, ako brzdy a pohon, lebo nemôžeme odovzdať ľuďom bicykle do prevádzky, ak nie sú technicky spoľahlivé. Hľadáme spôsob ako sa dostať ku financiám, aby sme to mohli aj nadaľej efektívne realizovať.

Na čom všetkom pracuješ?
Som zakladateľom a hlavným koordinátorom iniciatívy „Vlk ktorý nikdy nespí“. Venujeme sa hlavne cyklodoprave, kde sme rozbehli hromadné cyklo jazdy „Critical Mass Kežmarok“. Tie sa konajú každý posledný piatok v mesiaci o 18.00 pri Kežmarskom hrade. Taktiež organizujeme aj rôzne iné cyklo akcie ako preteky „Alley Cat Race“, čo je na štýl messengerov z USA, alebo výlet na bicykloch pri príležitosti Dňa otcov. Ďalšou našou aktivitou sú už spomínané zdieľané bicykle „YellowBikes“, Komunitná záhrada a projekt „Včely v meste“, vďaka iniciatíve adoptujsivcelu.sk. Podieľame sa aj na účasti detí z detského domova na Vianočnej akadémii gymnázia v duchuspolupatričnosti, na výzvach pre zber odpadkov v prírode, k triedeniu odpadu a v neposlednom rade popularizácii čítania kníh :)

traffic

Odkiaľ berieš motiváciu?
Moju motiváciu som dal ja do názvu iniciatívy. „Vlk ktorý nikdy nespí“ vyjadruje neúnavnú túžbu robiť pre druhých dobro a byť pre spoločnosť rovnako dôležitý a prínosný ako je vlk v prírode. Názvom som sa inšpiroval najmä u zakladateľa skautingu, celosvetovej mládežníckej výchovnej organizácie, ktorého v Afrike (kde pracoval ako zved) prezývali tamojší domorodci „Impeesa“, čo v preklade znamená „the wolf that never sleeps“.

Prečo toľko aktivity a čo ti to prináša?
Lebo život pre druhých je životom, ktorý má napĺňa.

(bgm)