Nádvorie Kežmarského hradu bude posledný prázdninový piatok (28. augusta 2015) patriť tretiemu ročníku podtatranského festivalu hudobných skupín KAPELAFEST.  Na pódiu sa od piatej popoludní predstaví až osem kapiel, z toho štyri nádejné domáce zoskupenia a štyri známe kapely zo slovenských festivalov či rádií.

Ťahákmi tohtoročného Kapelafest budú najmä skupiny Smola a hrušky, Zlokot, Saténové ruky a Millhouse, na chrbát im však budú dýchať  ďalšie štyri talentované kapely z nášho regiónu.

„Prvý ročník sme postavili iba na skupinách z Kežmarku a okolia, no pre zvýšenie atraktivity podujatia sme minulý rok už siahli aj po zvučnejších menách. Tentoraz je zloženie kapiel vyrovnané, čiže štyri z regiónu a rovnaký počet profesionálnych zoskupení,“ vysvetlila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Kežmarku Barbora Kaprálová.

Kapelafest, ktorý je určený hlavne mladému publiku, bude zároveň i bodkou za bohatým kultúrnym letom v Kežmarku. „Myslím si, že vstupné na festival, na ktorom vystúpi až osem skupín, je viac-menej iba symbolické a aj tento fakt priláka na nádvorie hradu mnoho fanúšikov kvalitnej hudby,“ dodala riaditeľka Kaprálová.

Súčasťou festivalu Kapelafest bude aj informačný stánok Social Up, a to priamo na hradnom nádvorí. Ten bude slúžiť všetkým, ktorí túžia zužitkovať svoj akčný potenciál, a nevedia ako. Okrem možností pre osobnostný rozvoj sa návštevníci dozvedia viac o všetkých našich aktivitách Social Up, vrátane pripravovaného festivalu Be Active 2015 v Poprade.

„Sme skupinka aktívnych mladých ľudí a zanietencov, ktorých ambíciou je zvýšiť kultúrnu úroveň, vzdelanosť a šíriť osvetu medzi mladými ľuďmi formou spoločenských aktivít a interaktívnych podujatí,“ vysvetlil Tom Bugiman z OZ SocialUP  a moderátor Kapelafest 2015.

Organizátorom festivalu je aj tento rok Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v spolupráci s Múzeom v Kežmarku, mestom Kežmarok a produkčnou agentúrou Quera. Podujatie finančne podporili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a RWE – Modrý plyn.

Vstupné v predpredaji je 4 €, na mieste 5 €. Lístky si záujemcovia môžu kúpiť v administratívnej budove MsKS Kežmarok na Starom trhu 47 (0904 496 442), v Kežmarskej informačnej agentúre na Hlavnom námestí 46 alebo online na www.mskskezmarok.sk.

NA KAPELAFEST 2015 VYSTÚPIA:

Smola a hrušky

Spišskonovoveská skupina vznikla v roku 1997. Názov skupiny je inšpirovaný príslovím „Nachytaný na hruškách“. Členov kapely spájajú kanadské žartíky, basketbal, crazy komédie, horory, párty a všadeprítomná recesia. Ovplyvnení sú punkom, reggae, alternatívou a ska.

Kapela hrá v súčasnosti v zložení: Jozef Kramár (Spoko – spev, gitara), Lukáš Pavelka (Lukino – gitara, spev), Matúš Miženko (Matušenko – trúbka,spev), Ján Miženko (Jahn – trombón, spev), Vojtech Král (Ubo Gott – basa) a Štefan Ondáš (Pišta – bicie).

Zlokot

Ocenený nováčik roka na Radio_Head Awards 2012 a nominant na album roka a Cenu kritikov za rok 2013 debutoval albumom Slowakische Idiot. Ten, zväčša oddelene, prezentuje rôzne žánre ako punk, elektroniku, rock, hip-hop či klasické disko.

Zlokot nazývajú aj superskupinou, vzhľadom na to, že sa v nej zišli hudobníci z rôznych známejších kapiel. Pôsobia v nej Lyrik (Modré Hory) – rap, Erik „Losos“ Horák  (Noisecut) – elektronika, basgitara, Stanka Apfelová (Got Blue Balls) – gitara a Michal Lašán (Noisecut) – bicie. O Zlokote sa často hovorí ako o nadžánrovej a najoriginálnejšej slovenskej kapele.

Saténové ruky

Bratislavskú skupinu tvoria dlhoroční priatelia, ktorí sa najskôr s hudbou stretávali profesijne, alebo ako hudobní fajnšmekri. Kapela sa sformovala spontánne. Jej príbeh sa začal počas silvestrovskej dovolenky v dnes už neexistujúcom penzióne Villa Aida v obci Hodruša-Hámre, kde Vlado Janček a Bebe vymysleli v rámci krátenia chvíle pár pesničiek pre ich rodiny. Neskôr sa k dvojici pridal Kasko a dnes už tvoria spolu s Jožom Lipom kompletnú zostavu Saténových rúk.

Štvorica hrá podľa ich slov primitive rock a s nadhľadom hovorí o svojej hudbe ako o „nesprávnej odpovedi na britpop a správnej odpovedi na slovenský pop a český underground“.

Millhouse

Štvorčlenná alter-stoner-rocková kapela je na scéne od roku 2007. Kapela zaujala už v projekte Rádia_FM zvanom Demovnica_FM so singlom Mangy Wolf. Ich ďalší singel Superhero sa dokonca objavil na kompilácii Demovnica naostro.

Bratislavská Skupina má na svojom konte EP Alea Iacta Est, ktoré vydala netradične na USB kľúči. V roku 2014 vydala už pod hlavičkou go2stage debutový album Event Horizon, ktorý obsahuje 12 skladieb. Dvakrát reprezentovala Slovensko na medzinárodnej súťaži kapiel Emergenza.

Okrem headlinerov vystúpia aj regionálne kapely:

The Kowal Chicks, Wolfage, Dr. Feelgood rb., Antimora